Jak promować turystyczne walory Gminy i regionu


Gadżety przydatne w ich promowaniu.


Promocja gminy jest jednym ze sposobów wspierania jej rozwoju. Dbałość o dobry wizerunek gminy świadczy o dobrym gospodarzu i zachęca do naśladowania tym mocniej, gdy wraz z nią idzie zwiększony ruch turystyczny, większa szansa na rozwój regionu i wyższa jakość życia mieszkańców.

Działania promocyjne powinny się opierać na realnych przesłankach i sięgać po autentyczne atuty i zalety gminy.
Nie każda gmina może się pochwalić spektakularnym zabytkiem, ciekawą budowlą lub wyjątkowym miejscem z intrygującą historią. Jednak spojrzenie na miejsca znane i codziennie widywane okiem odkrywcy sprawia, że nie ma miejsc nieciekawych są tylko słabo wyeksponowane lub wypromowane. Bez skutecznej promocji próżno liczyć na przyciągnięcie turystów.

Przygotowując materiały promocyjne, należy wiedzieć co i jak chcemy pokazać. Zdjęcia zabytkowego kościoła, ruin zamku, pamiątkowego obelisku, pięknie zagospodarowanego parku lub skweru przed Urzędem łatwo umieścić na folderze, pocztówce lub breloku. W folderze można opisać historię miejsca, regionu i mieszkańców, a dołączona do folderu moneta zaspokoi potrzeby każdego zbieracza czy kolekcjonera. Ciekawym nośnikiem będzie magnes w formacie karty płatniczej, smycz lub odznaka, którą turysta przypnie do plecaka.

Warto zadbać o gadżety o różnorodnym zastosowaniu:
– użytkowym (smycz, brelok, długopis, żeton, pocztówka),
– kolekcjonerskim (odznaka, magnes, moneta)
– pamiątkowym (folder, moneta, brelok, odznaka, pocztówka).
Najprostszym sposobem na wypełnienie przestrzeni graficznej będzie umieszczenie herbu lub logo z adresem strony www.

Bez względu na to, jaki gadżet wybierzemy, zadbajmy o jakość i estetykę wykonania, aby wzbudzić pozytywne skojarzenia. Zadowolony turysta dłużej zatrzyma się w odwiedzanym miejscu, zrobi drobne zakupy, zje obiad w miejscowej restauracji lub skorzysta z noclegu, a po powrocie do domu poleci to miejsce rodzinie i znajomym.